Jak dobierać meble kuchenne?
28 listopada 2017

Meble to chluba naszego domu. Potrafią one nie tylko określić nasz charakter, ale i wydobyć z nas same dobre cechy. Mając pod ręką stoły do jadalni czy inne meble z drewna, musimy zabezpieczyć je przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest wiele sposobów na ochronę drewnianych mebli. Najpopularniejszy z nich to lakierowanie. Polega ona na rozprowadzaniu warstw lakieru po powierzchni drewna. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie, aby warstwy nakładając się jedna na drugą, zagwarantowały pewną ochronę. Na rynku poza standardowymi lakierami na bazie formaldehydu są już dostępne ich nieco bardziej ekologiczne wersje na bazie wody i innych mało szkodliwych związków.

Poza lakierowaniem dobrym rozwiązaniem, aby chronić nasz zestaw mebli kuchennych jest woskowanie. Tyczy się ono wyłącznie mebli z surowego drewna. Dzięki woskowi meble nabierają połysku i wyglądają jakby przed chwilą zostały kupione. A co z meblami wykonanymi z innych materiałów? W kwestii mebli metalowych sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy nałożyć na nie farbę antykorozyjną, która zabezpieczy je przed wilgocią oraz rdzą. W przypadku mebli tekstylnych sprawa wygląda nie co inaczej. W tym wypadku należy regularnie je czyścić, aby nie dopuścić do sytuacji, że jakaś substancja zostawi ślad na dłużej.

Meble a materiał

Rynek mebli kuchennych i mebli do jadalni jest bardzo szeroki. Dostępne są poza standardowymi meblami drewnianymi, meble wykonane z metalu, plastyku czy nawet paneli. Wszystkie łączy trwałość oraz wysoka jakość. Decydując się na zakup któryś z nich, warto dodatkowo zainwestować w odpowiednie środki do ich pielęgnacji. Spośród środków do czyszczenia czy ochrony mebli zaliczyć można woski, lakiery, specjalne farby czy w końcu bejce lub oleje. Standardowy zestaw mebli kuchennych wykonany z drewna jest bardziej podatny na zabrudzenia niż jego odpowiednik z metalu. Wszystko za sprawą naturalnego surowca, który absorbuje wodę i wilgoć, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego typu powierzchni.

Nie mając jednak chęci na samodzielną ochronę, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów. Decydując się jednak na samodzielne działanie, na rynku jest ogromny wybór środków, które pozwalają ochronić nasze meble przed różnymi czynnikami. W przypadki mebli z drewna, dobrze jest zakupić wosk oraz impregnat. Dzięki nim drewno zachowa swoją trwałość i połysk, dzięki czemu nasze meble, jak choćby bardzo podatne na zmiany w swej fizjonomii stoły do jadalni będą wyglądać jak nowe. Druga kwestia to bejce. Zapewniają one ochronę przed wilgocią, a dzięki swoim właściwościom, nie są zbytnio widoczne. Jeszcze innym środkiem ochrony jest olejowanie. Polega ono na wprowadzaniu środka w strukturę drewna, które pozwoli uchronić drewno przed niechcianą wilgocią czy grzybem.

Dodaj komentarz